Bardzo często jest tak, że rośliny doniczkowe, kupione w sklepie po jakimś czasie tracą swój urok, marnieją i przestają wyglądać już tak świeżo. Jak zaradzić temu problemowi? Przeczytaj moją podpowiedź, a Twoje rośliny wyglądać będą świeżo przez długi czas.
O roślinę musimy zadbać już przy zakupie. Należy zapytać sprzedawcy o to w jaki sposób hodować wybraną przez nas roślinę. Bowiem, tylko wtedy kiedy zarówno sprzedający jak i kupujący znają przyszłe miejsce pobytu rośliny, możliwy będzie odpowiedni dobór gatunku. Bardzo często do rośliny dołącza się szczegółowe wskazówki o tym jak należy o nią zadbać.
Największy problem stanowi suche, gorące powietrze. Rośliny też źle znoszą kurz, dlatego należy zraszać ich liście wodą lub przemywać piwem. Jednak są jeszcze inne zasady:
1. Rośliny, które mają gładkie liście i stoją w miejscu, gdzie zraszanie jest utrudnione, należy przemywać tamponem. Natomiast roślin, które mają liście pokryte włoskami nie zrasza się.
2. Bardzo dobre warunki mają rośliny, które uprawiane są w dużych naczyniach, wypełnionych ziemią albo keramzytem.
3. Rośliny o gładkich liściach trzeba regularnie zraszać ODSTAŁĄ wodą lub spłukiwać pod prysznicem raz w tygodniu. Dzięki temu wypłukujemy kurz, który mógłby utrudnić oddychanie przez aparaty szparkowe.
4. Aby zwiększyć wilgotność kwiatów, ustawia się je na nawilżanym co pewien czas keramzycie, ponieważ z niego stale odparowuje woda.
Nie mniej ważne jest aby zaopatrywać rośliny w wodę. Jednak należy uważać co by nie przedobrzyć, ponieważ większość roślin marnieje na skutek nadmiaru wody niż z powodu jej braku.
1. Sprawdzamy palcem ziemię rośliny w ten sposób oceniając czy należy ją podlać. Jednak pewniejszym sposobem będzie ten, jeśli posłużymy się patyczkiem aby sprawdzić wilgotność w strefie korzeniowej. Jeżeli podczas wyciągania przywiera do niego ziemia, to nie należy podlewać rośliny. Natomiast jeśli nie przywiera to koniecznie trzeba ja podlać.
2. Przyjąć można, że roślina została dostatecznie podlana, kiedy przez otwór odpływowy, na podstawkę wypłynie trochę wody. Jeżeli w ciągu kilku minut roślina nie pobierze tej wody, należy ją odlać, aby nie zostały zalane korzenie rośliny. Wyjątkiem są jednak: cyklamen perski, sępolia i soleirolia. Potrzebują one mniej więcej dwóch godzin, aby wchłonąć wodę z podstawki.
3. Dla ogrodników, którzy dopiero zaczynają, doniczki ceramiczne są bardziej odpowiednie niż plastikowe, ponieważ przez ich ściany nadmiar wody może odparować. Ważne jest też to, że rośliny hodowane w plastikowych doniczkach należy podlewać częściej, ale oszczędniej.
Jeżeli rośliny czują się dobrze w miejscu, w którym rosną, bardzo szybko stają się silne i bardzo szybko rosną. Wówczas należy je przesadzić.
1. Najlepszą porą do przesadzania jest miesiąc luty. Jest to bowiem czas, kiedy rośliny niebawem zaczną wegetować.
2. Zanim zaczniemy przesadzać roślinę, należy ją bardzo obficie podlać.
3. Kiedy korzenie nie mieszczą się w doniczce, roślina podnosi się lub kiedy ja wyjmiemy, prawie nie widać ziemi to znak, że należy roślinę przesadzić. I jeżeli korzenie są bardzo splątane należy je delikatnie rozplątać używając w tym celu patyczka.
4. Ważną uwagą jest to, że nowa doniczka powinna być większa od starej nie więcej niż 4cm.
5. Pamiętać należy o tym , aby po przesadzeniu podlewać roślinę obficiej niż zazwyczaj, do momentu kiedy roślina się wzmocni.
6. Jeżeli po przesadzeniu roślina nam przywiędła trzeba zwiększyć jej wilgotność, dlatego też przykrywamy ją na kilka dni przezroczystą torbą.
Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się pomocne. Poniżej możecie komentować, dodawać opinie i dzielić się swoimi radami, do czego serdecznie zachęcam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz