Początek problemów z niedoświetleniem i wytężeniem wzroku ma miejsce przede wszystkim jesienią. Brak słońca przychodzi szybciej niż jesteśmy na to przygotowani. Często praca czy też popołudnie z lekturą sprawia, że nie odczuwamy mijającego czasu i nie zauważamy, gdy za oknem robi się ciemno. Tym razem może być inaczej. Myśląc wcześniej o zdrowiu swoich oczu i naszych dzieci można w czas zapobiec wytężonej pracy oczu.
Oczy najchętniej akceptują światło dzienne. Optymalne ustawienie biurka to prostopadły układ w kierunku światła. Dzięki temu intensywniejsze światło nie będzie odbijało się i rozpraszało od bieli kartki papieru, a miejsce pracy będzie dostatecznie oświetlone. Warto pamiętać, że światło dzienne ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze oczy, ale także ogólne samopoczucie. Dobrze doświetlone pomieszczenie wpływa na poziom energii i pobudzenie organizmu.
Niestety taka a nie inna szerokość geograficzna w jakiej mieszkamy zmusza nas do korzystania przez większość czasu z doświetlania ze światła sztucznego. By możliwie jak najbardziej zmniejszyć różnicę między światłem sztucznym a słonecznym należy dostosować się do kilku zasad:
Dobór odpowiedniej barwy oświetlenia.Barwą najbliższą barwie naturalne jest światło lamp halogenowych. Biała barwa światła sprzyja koncentracji i wielogodzinnej pracy. Bardzo popularne są teraz diody typu LED. Dają one jednostajne światło. Przy biurku, stole roboczym powinny znaleźć się dwa źródła światła. Lampa zwisająca z sufitu będąca centralnym źródłem światła w pomieszczeniu oraz lampa stojąca, będąca źródłem bardziej skoncentrowanego światła. Najlepiej wybrać lampy ruchome, których ustawienie i długość można dostosować do indywidualnych potrzeb. Tym bardziej jeśli z biurka korzysta więcej niż jedna osoba. Światło powinno padać bezpośrednio z góry, ale poniżej poziomu wzroku – taki kąt padania światła zapobiegnie oślepieniu i przypadkowemu zasłanianiu sobie światła. Odległość optymalna źródła światła od punktu roboczego min. 35 cmPonadto istotny jest kąt położenia blatu biurka. Optymalny dla odprężenia wzroku jest kąt 16°.
Regulować można także natężenie oświetlenia lampy. Nie bez znaczenia jest także tworzywo i kolor abażuru lampy. Jednolity, nieprzeźroczysty abażur zapobiegnie niekontrolowanemu rozpraszaniu światła.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz