sobota, 10 grudnia 2011

Zasady prawidłowego oświetlenia biurka

Prawidłowe oświetlenie biurka jest niezbędne myśląc o stworzeniu ergonomicznego miejsca pracy. Niedoświetlenie wymusza wytężoną pracę wzroku, z czego mogą wynikać dolegliwości jak: ból głowy, podenerwowanie, ból i zmęczenie oczu, kłopoty z koncentracją a w efekcie mniejsza efektywność pracy.

Początek problemów z niedoświetleniem i wytężeniem wzroku ma miejsce przede wszystkim jesienią. Brak słońca przychodzi szybciej niż jesteśmy na to przygotowani. Często praca czy też popołudnie z lekturą sprawia, że nie odczuwamy mijającego czasu i nie zauważamy, gdy za oknem robi się ciemno. Tym razem może być inaczej. Myśląc wcześniej o zdrowiu swoich oczu i naszych dzieci można w czas zapobiec wytężonej pracy oczu.
Oczy najchętniej akceptują światło dzienne. Optymalne ustawienie biurka to prostopadły układ w kierunku światła. Dzięki temu intensywniejsze światło nie będzie odbijało się i rozpraszało od bieli kartki papieru, a miejsce pracy będzie dostatecznie oświetlone. Warto pamiętać, że światło dzienne ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze oczy, ale także ogólne samopoczucie. Dobrze doświetlone pomieszczenie wpływa na poziom energii i pobudzenie organizmu.
Niestety taka a nie inna szerokość geograficzna w jakiej mieszkamy zmusza nas do korzystania przez większość czasu z doświetlania ze światła sztucznego. By możliwie jak najbardziej zmniejszyć różnicę między światłem sztucznym a słonecznym należy dostosować się do kilku zasad:
Dobór odpowiedniej barwy oświetlenia.Barwą najbliższą barwie naturalne jest światło lamp halogenowych. Biała barwa światła sprzyja koncentracji i wielogodzinnej pracy. Bardzo popularne są teraz diody typu LED. Dają one jednostajne światło. Przy biurku, stole roboczym powinny znaleźć się dwa źródła światła. Lampa zwisająca z sufitu będąca centralnym źródłem światła w pomieszczeniu oraz lampa stojąca, będąca źródłem bardziej skoncentrowanego światła. Najlepiej wybrać lampy ruchome, których ustawienie i długość można dostosować do indywidualnych potrzeb. Tym bardziej jeśli z biurka korzysta więcej niż jedna osoba. Światło powinno padać bezpośrednio z  góry, ale poniżej poziomu wzroku – taki kąt padania światła zapobiegnie oślepieniu i przypadkowemu zasłanianiu sobie światła. Odległość optymalna źródła światła od punktu roboczego min. 35 cmPonadto istotny jest kąt położenia blatu biurka. Optymalny dla odprężenia wzroku jest kąt 16°.

Regulować można także natężenie oświetlenia lampy. Nie bez znaczenia jest także tworzywo i kolor abażuru lampy. Jednolity, nieprzeźroczysty abażur zapobiegnie niekontrolowanemu rozpraszaniu światła.

wtorek, 6 grudnia 2011

Precz z katarem!

Męczy Cię nieustannie katar i nie potrafisz sobie z nim poradzić? Nie ma co się przejmować! Znamy idealne i skuteczne sposoby na katar. W szybki i prosty sposób nie będziesz mieć swoich uciążliwych dolegliwości, które utrudniają Ci działanie i powodują nieprzyjemne samopoczucie. Znamy najlepsze i najszybsze domowe sposoby na katar.
Najpopularniejszym ostatnio rozwiązaniem stało się wieczorne i długie trzymanie nóg w bardzo ciepłej wodzie z dodatkiem soli, a później grube skarpetki i położenie się w łóżku. Na drugi dzień katar przeważnie znika!
Innym sposobem jest zażycie dobrych i efektywnych kropli do nosa, które poprawiają oddychanie i łagodzą uciążliwe dolegliwości. Ludzie stosują ponadto wdychanie czosnku, które jest niestety odrobinę niemiłe albo smarowanie się pod nosem znaną maścią majerankową.
Poza domowymi metodami na katar nie należy zapominać o sposobach profesjonalnych. Mamy do dyspozycji wiele leków na katar, także bez recepty. Zatem w razie konieczności, gdy nie pomagają domowe sposoby na katar, albo z jakichś przyczyn nie chcemy z nich skorzystać, możemy wybrać się do apteki po specyfik dostępny bez recepty. Aptekarz pomoże wybrać nam lekarstwo najbardziej dostosowane do naszych objawów.
 Nie zapomnijmy jednak, że nieprzemijający mimo zastosowania leczenia, czy to domowymi sposobami, czy przy pomocy leków nabytych w aptece, katar, jak każda dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem.
Katar staje się bardzo uciążliwy i często towarzyszy nam dłuższy czas. Powinno się więc jednak zapobiegać grypom poprzez stałe wzmacnianie odporności niż je nieustannie leczyć, przede wszystkim w chłodnym okresie jesiennym i zimowym, w którym wiele razy się choruje.