środa, 29 lutego 2012

Czym kierować sie przy wyborze wiertarki ?


Producenci narzędzi elektrycznych mają do zaoferowania naprawdę bardzo szeroki wachlarz różnego typu produktów. Znajdują się wśród nich zarówno narzędzia najwyższej jakości, o najlepszych parametrach pracy i o najwyższej mocy jak i tańsze wersje elektronarzędzi, takich jak młotowiertarki, szlifierki, wkrętarki.

Przy wyborze sprzętu dla siebie trzeba się przede wszystkim zastanowić, w jaki sposób elektronarzędzia będą wykorzystywane. Jeżeli mają one służyć, jako narzędzie do wykonywania działalności gospodarczej, to wówczas warto jest zainwestować w sprzęt lepszego rodzaju. Warto jest postawić na narzędzia znanych producentów i znanych marek, które są droższe, ale o wiele lepsze pod względem jakości wykonania. Można się zdecydować na zakup urządzeń, znanych marek. Mają one doskonałą jakość i wysokie osiągi. Z kolei, jeżeli maszyny będą wykorzystywane jedynie na użytek domowy to wówczas wystarczający okaże się jedynie zakup maszyn mniej renomowanych producentów. Zazwyczaj można je kupić także w sklepach wielkopowierzchniowych na działach z narzędziami. Przy zakupie można liczyć na konsultacje i pomoc w wyborze, jaka będzie nam zaoferowana przez pracownika sklepu. Jest to szczególnie istotne w przypadku tych osób, które nie za bardzo znają się na narzędziach elektrycznych i potrzebują fachowej porady.

Urządzenia specjalistyczne, takie jak np. spawarka inwertorowa warto jest kupować w renomowanych sklepach ze sprzętem najlepszych producentów. Tutaj wydatek związany z zakupem będzie wyższy, ale w zamian za to otrzymuje się najwyższą jakość urządzenia. Jest to ważne, jeżeli ma być ono wykorzystywane w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Dodatkowo korzyścią, jest to, że tego typu wydatek będzie można odliczyć od podatku vat, dzięki czemu znacznie zmniejszy się wysokość zobowiązania podatkowego, jakie przyjdzie zapłacić przedsiębiorcy.

wtorek, 14 lutego 2012

Jak urządzić małe mieszkanie

W Polsce każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, ceny mieszkań nie zachęcają do kupowania przestronnych, kilkupokojowych „M”, dlatego wielu z nas wciąż gnieździ się w kawalerkach lub niewielkich dwupokojowych mieszkaniach.  
Jak urządzić je, aby sprawiało wrażenie większego? Poniżej znajduje się kilka rad, które, mam nadzieję, ułatwią sprawę aranżacji małego mieszkania. No to przejdźmy do konkretów.
Na początku należy zaznaczyć, że „sprawianie wrażenia większego” nie jest najważniejsze. Na pierwszym miejscu należy postawić funkcjonalność - to ona jest najważniejsza. Do mieszkania po prostu musi nam chcieć się wracać. Więc jak?
Na samym początku należy zastanowić się nad meblami i sprzętami, które powinny się znaleźć w poszczególnych pomieszczeniach. Trzeba je dopasować do powierzchni, żeby nie sprawiały wrażenie za dużych, a przy tym przytłaczających. Metraż można trochę oszukać, w odpowiedni sposób montując lustra, na przykład w szafach przesuwnych. Dodanie jeszcze odpowiedniego oświetlenia gwarantuje sukces.
W mieszkaniu, gdzie liczy się każdy centymetr nie można sobie pozwolić na bałagan. Wszelkie zbędne przedmioty najlepiej schować – świetnie nadają się do tego skrzynie i ozdobne pudełka. O utrzymanie porządku trzeba dbać dosłownie wszędzie – od minimalistycznego salonu zaczynając, a na mikroskopijnej łazience kończąc. Wcześniej wspomniane pudełka sprawdzą się i tu i tam.
Często walka o każdy centymetr rozgrywa się również w momencie, kiedy trzeba wybrać drzwi. Rozmieszczenie pomieszczeń sprawia, że często nie możemy zamontować drzwi skrzydłowych, bo nie da się ich otworzyć. W tym wypadku dobrze sprawdzają się drzwi harmonijkowe, które po otworzeniu, jak sama nazwa wskazuje, składają się w harmonijkę – oszczędzamy miejsce i zapewniamy zamknięcie, na przykład łazience lub sypialni.
Wreszcie, w małych mieszkaniach należy zwrócić uwagę na kolory. Nawet, jeśli mieszkanie jest słoneczne, warto pokusić się o pomalowanie go na jasne, przytulne kolory. Zastosowanie ciemnych sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się mniejsza.
Przemyślane zaprojektowanie małego wnętrza pozwoli na radość z przebywania w nim. Często jednak przerasta to nasze możliwości. Wtedy dobrze skorzystać z usług profesjonalnego doradcy, który po konsultacjach z nami stworzy wnętrze marzeń. Barierą może okazać się jedynie cena projektu, sięgająca często kwocie wyposażenia. Ale czego nie robi się dla wnętrza urządzonego ze smakiem?

środa, 8 lutego 2012

Remont a przebudowa

Planujesz wykonanie prac remontowych? Sprawdź, do jakiej grupy robót kwalifikują się planowane przez Ciebie prace. Niektóre z nich wymagają zgłoszenia, niektóre zaś pozwolenia na przeprowadzenie.

 
Warto w celu rozwiązania nieścisłości sięgnąć do przepisów Prawa Budowlanego. Wskazują one, że remont mieszkania to rekonstrukcja stanu pierwotnego, którą można wykonywać przy użyciu tych samych bądź innych materiałów budowlanych niż te użyte za pierwszym razem. Wymiana instalacji elektrycznej czy grzewczej wciąż kwalifikują się do prac remontowych.
Remont budynku wymaga zgłoszenia. Jeśli zaś budynek jest zabytkiem lub posiada tego typu elementy to należy ubiegać się o pozwolenie na przeprowadzenie prac remontowych. Nie możemy jednak sami ich wykonywać. Potrzebna będzie osoba przeszkolona do tego typu prac.
Remont mieszkania nie wpływa na parametry techniczne bądź użytkowe danego obiektu w przeciwieństwie do tak zwanej przebudowy. Jest nią na przykład montaż lukarny, powiększenie otworów stolarki okiennej bądź drzwiowej czy też modyfikacje związane z konstrukcją dachu. Na tego typu prace musimy uzyskać zgodę. Rozbudowa budynku, czyli wszelkie zmiany charakterystycznych parametrów, takich jak: kubatura budynku, liczba kondygnacji czy zmiany powierzchni zabudowy bezwzględnie wymagają ubiegania się o pozwolenie.
Istnieje duża grupa prac, które można przeprowadzić bez informowania kogokolwiek. Należą do niej: montaż instalacji alarmowej, telefonicznej, zagospodarowanie terenu, remont łazienki, kuchni czy też zwykłe malowanie pomieszczeń wewnątrz.
Zgłoszenia należy dokonać w starostwie miesiąc czasu przed planowanym rozpoczęciem przedsięwzięcia. Dokument powinien zawierać informacje dotyczące specyfikacji robót i dokładnych terminów. Istotny jest także sposób wykonania. W ciągu miesiąca organ może sprzeciwić się decyzji, jeśli zaś nie stanie się tak, to możemy zaczynać remont. Mamy na to dwa lata. Sprzeciw często wnoszony jest w sytuacji, gdy prace kwalifikują się do ubiegania się o pozwolenie, natomiast w tym przypadku dokonano zgłoszenia.
O pozwolenie także musimy starać się w starostwie. Dowiemy się stamtąd, jakie dokumenty należy dołączyć do składanego wniosku, a często jest ich stosunkowo dużo do wypełnienia. Na decyzję będziemy możemy czekać nawet dwa miesiące, natomiast po wydaniu zgody mamy trzy lata na przeprowadzenie prac. Zakończenie tego typu prac również wymaga zgłoszenia.

środa, 1 lutego 2012

Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci i pleśni

Jeżeli więc jesteśmy na etapie prac wykończeniowych, powinniśmy również wykonać kilka zabiegów, które zabezpieczą nasz dom przed wilgocią. Przede wszystkim należy skupić się na ochronie elementów drewnianych, jak i zabezpieczeniu samych murów.
                                                                   Drewno
Drewno posiada wyjątkowo niską odporność na działanie wody. Jej nadmierna ilość może spowodować butwienie i gnicie drewnianych elementów, a wówczas o grzyby i pleśń nie trudno. Dlatego też wszystkie drewniane okiennice, framugi okien, balustrady, schody, oblicówki, boazerie i wszystko inne co wyprodukowane z drewna, należy zaimpregnować i polakierować. Impregnujemy, wykorzystując pędzel, albo pistolet natryskowy. Elementy konstrukcyjne impregnujemy rozpuszczalnikowym lub olejowym impregnatem, który posiada właściwości grzybobójcze i wodochronne. Jeżeli produkt wzbogacony jest o barwnik, zwiększy również samą estetykę drewna. Do lakierowania natomiast wykorzystujemy lakier wodoodporny albo lakierobejcę. Zalakierowane drewno zabezpieczone będzie przed pochłanianiem wody. Można zastosować tu również specjalne farby, które posiadają właściwości kryjące i impregnujące, przykładowo są to mikroporowe farby.
                                                                   Ściany
O ile o zabezpieczaniu drewna zazwyczaj pamiętamy, o tyle często pomija się tu same powierzchnie murowanych ścian. Zabezpieczenie nieotynkowanych powierzchni murowanych jest jednak absolutną koniecznością. Szczególnie ścian zewnętrznych, które narażone są na działanie deszczu i śniegu, czyli wilgoci.
Taką ścianę należy pomalować bezbarwnym impregnatem, środkiem specjalnie przeznaczonym właśnie do powierzchni surowych murów. Dzięki temu wytworzymy warstwę powłoki przeciw wilgociowej. Najwygodniej będzie podczas tej czynności wykorzystać pistolet natryskowy. Sposób ten to rozwiązanie przeznaczone do zabezpieczenia nie tylko ścian z cegły, ale również z płytek i elewacyjnych okładzin kamiennych. Jedynie ściany z klinkieru nie wymagają impregnacji.
Przed szkodliwym działaniem wilgoci zabezpieczyć należy także wnętrza, a przede wszystkim pomieszczenia, które szczególnie narażone są na działanie wody. Mowa tu o przestrzeniach kuchni, łazienek, pralni. Najczęściej wnętrza te wykańczane są płytkami ceramicznymi. Jeżeli jednak pozostała część ścian i sufity pomalowane są farbą, koniecznie musi być to farba wodoodporna. W jej składzie znajdują się środki hydrofobowe, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci w głąb ściany.